Лікувальний масаж
.
Лікувальний масаж є основним патогенетичним методом лікування і профілактики травм і захворювань
Лікувальний масаж, як і будь-який інший вид масажу, при правильному виборі його прийомів і методики її застосування, при правильному дозуванні надає благодійний вплив на весь організм: поліпшенням загального самопочуття масажованого, підвищенням у нього життєвого тонусу.
Завдяки лікувального масажу можна підвищити або знизити загальну нервову збудливість масажованого, привести в дію майже втрачені рефлекси, значно поліпшити трофіку тканин, діяльність багатьох внутрішніх органів.
Лікувальний масаж позитивну дію чинить на периферичну нервову систему. Він здатний послабити або припинити біль, поліпшити провідність нерва, прискорити процес його відновлення при пошкодженні, попередити, зменшити утворення вторинних змін у суглобах і м'язах в області ушкодження нерва.
Дія лікувального масажу на нервову систему масажованого пов'язано з факторами зовнішнього середовища. Так, його лікувальний ефект при проведенні масажу, значно знижується, якщо пацієнт стикається до, під час або після сеансу масажу з такими факторами, як довгі черги, шум і голосні розмови оточуючих.
Лікувальний масаж покращує стан шкіри і підкшкірножирової клітковини. Він сприяє очищенню шкіри від відторгаючих рогових лусочок, різних сторонніх частинок, що потрапили в її пори, від живучих на її поверхні мікробів. Крім цього, він нормалізує функції сальних і потових залоз, очищаючи їх отвори від секрету, активізує крово-і лімфообіг шкіри, покращуючи тим самим її живлення. Все це робить шкіру пружною, рожевою і оксамитовою, підсилює її опірність до температурних і механічних дій. Лікувальний масаж підвищує шкірно-м'язовий тонус, завдяки чому шкіра стає еластичною, гладкою і щільною. Але, щоб це було дійсно так, необхідно при призначенні масажу особливо ретельно стежити за чистотою шкіри.
Шкіра - великі рецептивні поля, тому масаж надає благотворну дію не тільки на саму шкіру, її судини і м'язи, але й на центральну нервову систему.
Лікувальний масаж впливає і на дію капілярів шкіри. Він сприяє розширенню капілярів і розкриття резервних капілярів. В результаті цього не тільки у пацієнта близькі ділянки, а й віддалені від нього ділянки краще починають забезпечуватися кров'ю, збільшується газообмін між тканиною і кров'ю.
Лікувальний масаж надає позитивну дію на загальний кровообіг організму. Він покращує просування крові по артеріях, прискорює відтік крові по венах.
Масаж покращує циркуляцію лімфи. Під його впливом відбувається безперешкодне спорожнення лімфатичних судин.
Лікувальний масаж підвищує еластичність м'язових волокон, уповільнює їх атрофію і зменшує гіпотрофію, покращує їх скоротливу функцію. Крім цього, масаж збільшує приплив кисню до м'язових волокон. Завдяки йому підвищується працездатність м'язів.
Лікувальний масаж впливає і на загальний обмін речовин. Він сприяє збільшення в крові кількості еритроцитів, лейкоцитів, гемоглобіну.